Gül, İran konusunda kuşkulu

Gül, İran konusunda kuşkulu
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İran'ın nükleer bomba üretmesi ihtimalini değerlendirdi.Abone ol

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak gittikçe daha ciddi bir boyut kazanmaya başlayan gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirterek, ''İran'ın, nükleer silaha sahip olma olasılığının ortaya çıkması uluslararası toplumun tümü gibi Türkiye'yide rahatsız edecektir'' dedi.

Gül, Anavatan Partisi Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit'in İran'ın nükl yuz plastik cerrahisi eer programıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, gelişmeleri dikkatle izlediklerini; Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Genel Direktörü'nün raporlarının, İran'ın nükleer programını uzun yıllar gizli tuttuğunu ortaya çıkardığını kaydetti. Gül, bu durumun İran'ın niyetleri konusunda kuşkulara neden olduğunu belirtti.


İran'ın uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ve barışçı amaçlarla nükleer enerjiye sahip olma hakkının bulunduğunun genel kabul gördüğüne işaret eden Gül, ''Bununla birlikte, UAEA'nın bazı raporlarında yer alan bilgiler ışığında, İran'ın nükleer silaha sahip olma olasılığının ortaya çıkması uluslararası toplumun tümü gibi Türkiye'yi de rahatsız edecektir'' dedi.

''İLAVE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER...''

Gül, Irak'ta süren krizin gün geçtikçe ağırlaştığı bir ortamda, bölgede yeni bir krizin ortaya çıkmasını arzu etmediklerini belirterek, şunları kaydetti:

''İranlı yetkililere, haklarında mevcut kuşkuları gidermenin tek yolunun şeffaflık, Ajans'la tam ve açık işbirliğine gitmek olduğunu, hatta gerekiyorsa bir süre için uluslararası yükümlülüklerinin de ötesine geçen ilave bazı güven artırıcı önlemler benimsemelerinde yarar olacağını defaatle söyledik. Bir süredir gerek ben gerek Sayın Başbakanımız, İran tarafına bu yönde telkinlerde bulunduk ve bulunmayadevam ediyoruz. Son olarak İran'ın nükleer programı konusunda bilgi vermek üzere 8 Mayıs 2006'da ülkemizi ziyaret eden İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Laricani'ye de gerekli mesajları verdik.
Kategori : POLİTİKA