Aziz Yıldırımın beş hayali

Aziz Yıldırımın beş hayali
Başkanlığa yeniden aday olan Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe ile ilgili çok önemli projeleri var.Abone ol

Camianın baskısına dayanamayıp, bırakma kararından dönerek yeniden aday olan Fenerbahçe başkanı, önümüzdeki dönem için yeni projeler peşinde. Yıldırım, stat ve Dereağzı"nın tapusunu almak istiyor. Ayrıca kapalı salon yapacak, Fenerbahçe Üniversitesi"ni kuracak ve yeni araziler satın alacak.

ŞÜKRÜ Saracoğlu"ndan sonra en uzun süre başkanlık koltuğunda oturan isim. 8 yıllık görev süresinde 3 lig şampiyonluğu sevinci yaşadı. Kulübe sayısız tesisler kazandırdı. Yaptığı bu kadar hizmete karşılık eleştirilerden usandı ve bırakma noktasına geldi.

Camianın inanılmaz baskısı ve çağrısına dayanamayıp, yeniden aday oldu. Aziz Yıldırım bugün yapılacak kongrede 2.5 yıl daha görev süresini uzatacak. Başkan, Şükrü Saracoğlu Stadı"ndaki yeni kulüp binasında Hürriyet"i ağırladı. İşte Yıldırım ile yapılan röportaj...

- Söz verdiklerinizi yaptınız. Şimdi yeniden başlıyorsunuz, hedefleriniz ne?

- Evet, 8 yıl önce göreve geldiğimizde hazırladığımız kitapçıkta vaadettiğimiz herşeyi yaptık. Ancak Fenerbahçe"de hedefler ve projeler bitmez. Bundan sonra 5 hedefimiz var. 1- Stadın tapusunu almak. 2- Dereağzı arazisini kazanmak. 3- Kapalı salon yapmak. 4- F.Bahçe Üniversitesi"ni kurmak. 5- Araziler alarak ileride buralara yatırım yapmak.

- Ya sportif başarı?

- Başarı için büyük konuşmamak lazım. Ben hep Türkiye"de başarının önemli olduğunu savunurken, bazıları bunu önemsemiyordu. Avrupa"da başarılı olmak için öncelikle Türkiye"de başarı kazanmak gerekiyor.

- Dünya Kupası"nı izliyor musunuz?

- Dünya kupası maçlarını fırsat buldukça izliyorum. Ama sahada izlemek ile TV"de izlemek arasında fark var. Bakın Japonya"nın kadrosunda Brezilyalı Alex var, Almanya"da ve diğer ülkelerde yabancı uyruklu oyuncular oynayabiliyor. Çağın şartlarına uymak gerekiyor. Yabancı sayısının artmasını sadece Aziz Yıldırım istemiyor, bu Türkiye"nin sorunu. Alt yapıdan futbolcu yetişmiyor deniliyor. Türk çocuklarının önü ke ürün teşhir standı siliyor yorumuna katılmıyorum. Neden 17 yaşındaki milli takımımız uluslararası başarı kazanıyor, sonra bu çocuklar gelişmiyor. Bence en önemli sorun eğitim. Türk futbolu yeniden organize edilmeli.

- F.Bahçe Başkanlığı"ndan ayrılma kararınız, G.Saray"ın şampiyonluğunu gölgelemek için taktik miydi?

- Böyle bir şey olur mu? Böyle olsa, niye hastaneye yatayım, niye by-pass olayım.

- Aileniz dönüş kararınızı nasıl karşıladı?

- Ayrılma kararımı ailem ile paylaşmıştım. Ama dönüş kararımda onların etkisi olmadı. Denizlispor maçından bir gün sonra evimde 5-6 kişiyle toplanarak bırakma kararı almıştım.

- Peki Azi Yıldırım niye döndü?

İnanılmaz bir ilgi ve baskı gördüm. Gönderilen mailler arasında "Galatasaray"a 6-0, 7-0 yenilsek bile, siz kulübün başında kalmalısınız" diyenler, "Biz bu kulübün, büyük bir kulüp olduğunu senin sayende anladık" diyenler vardı. Görevi bıraktıktan sonra büyük bir boşluk olacağını sanıyordum. Ancak gelişmeler beni 100.yılda kulübün başkanlığına devam etmemi gerektirdi. Bazı değerleri bilemiyoruz. Fenerbahçe başkanlığının bırakın maddi değerini manevi değerini bile karşılayamazsınız

- Hep sorular ile yaşamak çok zor. F.Bahçe başkanı olduğunuzda medya sizin üzerinize odaklanacak. Başkanlığım süresince insanlar sürekli beni konuştu. Herşeyin altında farklı şeyler arandı. Bu da beni üzüyor, yoruyor.

- F.Bahçe"nin ekonomik yapısını, taraftar profilini bile değiştirdiniz? Nasıl oldu bu?

- Avrupa"daki dev kulüplerin yaptığını yaptım. UEFA"nın kitapçıklarında yazılanları uyguladım. Bunun dışında bir şey yapmadım ki. Büyümenin gereğini ortaya koyduk. Kulübümüzün tanınması için yaptık. Bu işin bir şov olduğunu herkes bilmeli. Real Madrid, İnter, Milan gibi kulüpler yıllarca şampiyon olamıyorlar ama büyüklüklerinden bir şey kaybetmiyorlar. Herkes onları dev kulüpler olarak biliyor. Biz de bunu yakaladık. Artık Fenerbahçe bir marka oldu. Ben bir taraftar gibi bu markaya sahip çıkıyorum. Sokaktaki Fenerbahçeli de bunu yapıyor. Fenerbahçe ürünlerini satın alıyorlar. Kulübe destek veriyorlar. F.Bahçe tribünlerinde son dönemlerde, doktorlar, avukatlar, mühendisler, yani okumuş insanlar oturuyor.

- Hep yıldız arıyorlar diye eleştiriliyorsunuz?

- Fenerbahçe formasını sıradan oyunculara giydiremezsiniz çünkü kalite önemlidir. Bize diyorlar ki, "Ne oyuncular var görmüyorlar" Olur mu böyle şey. Sıradan oyuncu F.Bahçe forması giyebilir mi? Anelka, Alex, Appiah önemli isimler. İzliyorsunuz Dünya Kupası"nı, Gana"da başka bir Appiah var mı? Anelka tartışılabilir mi.

Daum kendisi gitti

YILDIRIM eski teknik direktör Christoph Daum ile ilgili soruya kısa cevap verdi. Alman çalıştırıcının görevi bıraktıktan sonra Fenerbahçe aleyhine konuşmasına gülümseyen Yıldırım, "Daum ile devam etmeye kararlıydık. Ama bir gazetede çıkan röportajından sonra fikir değişti. O röportajın gerçek olmadığını söyledi. Dost sohbetinden sonra yazıldığını ve gerçekle ilgisi olmadığını dile getirerek, gazetedeki haberin yayından çıkarılmasını istedi. Bunu gerçekleştiremedi. Daum kendi kendini gönderdi. Biz onun gitmesini istemedik. Daum ayrıldıktan sonra benim kadroya müdahale ettiğimi iddia edenler çıktı. Bunlara sadece gülüyorum" diye konuştu.

MEDYA BENi ANLAYACAK

Ben F.Bahçe"de yaptıklarım veya yapamadıklarım için yargılanmalıyım. Maalesef F.Bahçe bir tarafa bırakılıyor, Aziz Yıldırım her yanı ile eleştiriliyor, yıpratılıyor. Zaman gelecek, herkes beni anlayacak. Bıraktığım günlerde kurtuluyorum diye düşünüyordum. Çünkü çok üstüme gelindi, oysa ben bu kadar kötü bir insan değilim ki. Bakın dünyanın hiç bir yerinde medya ile kulüpler bu kadar iç içe değil. O dönem kulüplerin 2 milyon 5 milyon dolar gibi bütçeleri varmış. Ama kulüpler büyüdü artık. Bu da menfaatleri çakıştırıyor. F.Bahçe Televizyonunu kar etmek için kurmadım. Real, Milan, Bayern gibi kulüplerin TV"leri var. Taraftarlar ile iletişim kurmak için bu yolu seçmişler. Bende bunu yaptım.

Anelka"yı satabiliriz

Juventus kulübü küme düşürüleceği için futbolcuları birer birer satılıyor. İbrahimoviç ile Emerson"un Real Madrid"e gideceğini duydum. Dünyanın en büyük futbolcuları, en büyük kulüplerinden ayrılabiliyor. Milan bile Shevchenko"yu sattı. Bu bizim için de geçerli. Anelka"nın sözleşmesinde 20 milyon Euro getirir gider yazıyor. Bu 20 milyon olmaz, farklı olur. Önemli olan Fenerbahçe"nin menfaatleri. Herhangi bir oyuncumuzu şartlar iyi olursa, satabiliriz.

- Köprüdeki bayrak krizi için ne düşüyorsunuz?

- Bayrak konusuna anlam veremiyorum. Bence bunlar doğru şeyler değil. Herşeye hoşgörüyle bakmayı öğrenmeliyiz.

- G.Saray"ın şampiyonluk balosuna gidecek misiniz?

- Galatasaray şampiyonluk balosunu yapabilir. Bu çok normal.Ama ben oraya davet edilirsem gitmeyi düşünmüyorum.

- Yönetiminizde büyük değişiklikler olacak mı?

- Yönetim kurulundaki isimlerin büyük bir bölümüyle yoluma devam edeceğim. Henüz kararımı vermiş değilim. Yarın (bugün) arkadaşlarım ile konuşacağım. Listemi daha sonra belirleyeceğim.

- Celal Doğan"a yöneticilik teklif ettiniz mi?

- Celal Doğan"a yöneticilik teklif etmedim. Onun iyi bir Fenerbahçeli olduğunu biliyordum. Kulüp adına delege olup Futbol Federasyonu Genel Kurulu"na katılmasını önerdim. Çok memnun oldu.

- Yeni kulüp binası mükemmel olmuş. Eski bina ne olacak?

- Orasını 30 odalı bir misafirhane olarak düşünüyoruz. Orada kulübün sporcularını, misafirlerini ağırlayacağız. Ayrıca Anadolu kulüplerinin de konaklamasına fırsat vereceğiz. Gelen kulüpler sahalarımızdan da yararlanabilecek. Elbette ücretini ödemeleri şartıyla. Biz sadece Fenerbahçe için değil, Türk sporu için de hizmet veriyoruz.

- Hoca arayışları ne zaman bitecek.

- Yeni teknik direktörümüzü henüz belirleyemedik. 6-7 aday arasında gidip geliyoruz. 3 kişi ile prensipte anlaştık. Diğerleriyle de görüşüyoruz. Maddi veya manevi açıdan değerlendirip en iyisinde karar kılacağız. Kongreden sonra tamamen netleşecek. Anlaştığımız oyuncular için de yeni teknik direktörümüz karar verecek.
Haber: Mehmet ARSLAN - Sadi Kemal YAŞAR

Kaynak:HurriyetKategori : SPOR