Kadınlarda idrar kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma
sorunu, yeni tedavi yöntemleriyle 15 dakikada çözümlenebiliyor.Abone olCinsel ve psikolojik sorunlara yol açabilen ve kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde görülebilen idrar kaçırma sorunu, yeni tedavi yöntemleriyle 15 dakikada çözümlenebiliyor.

Gülme ve öksürmeden de etkilenen idrar kaçırma, menopoz öncesinde yüzde 20-25, menopoz dönemindeki kadınlarda ise yaklaşık yüzde 40-60 oranında görülebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, yeni tedavi yöntemlerini anlattı:

“Son dört, beş yılda uygulanan yeni modern yöntemlerle (TOT ve TVT ameliyatları) hastalar 15 dakikalık kısa bir operasyonla kendilerini yaşamdan uzaklaştıran bu sorundan kurtulmaktadırlar.

Hastalar bu yöntemle aynı gün içinde evine gidip bir gün sonra da normal hayatına dönebilmektedi halı yıkama programı rler. Bu yöntem sayesinde şikayete sebep olan anatomik kusurlar daha iyi tedavi edilerek, hastalığın tekrarlama oranı düşürülmektedir.”

Tür ve sebebe göre tedavi

Op. Dr. Gökmen İyigün, tedavinin idrar kaçırmanın türü ve sebebine göre belirlendiğini de anlattı:

“Hastaya yaşam davranış önerilerinden pelvik kas egzersizlerine yada medikal tedaviden cerrahi tedaviye kadar, durumuna göre bir takım tedavi önerilerinde bulunmak mümkün.

Bazı idrar kaçırma şikayetlerinde pelvik kas egzersizlerinden ve yeni fizik tedavi yöntemlerinden oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır."

Op. Dr. Gökmen İyigün, eski yöntemlerle operasyon geçiren bazı hastalardan ameliyatın işe yaramadığını duyan hastaların tedavi olmaya yanaşmadığını anlattı:

“Pelvik kas egzersizleri ve fizik tedavi gerektiren bazı hastaların ya bu tedavilere uyum göstermemesi ya da bu tedavileri yapabilecek hekimlere ve kurumlara henüz sınırlı olduğu için ulaşamaması, bu sorunun çözümünü güçleştiren bir faktördür.

Problemin çözülememesi zaman zaman psikolojik sorunlar da yaratmaktadır. Ancak her şeye rağmen, bu sorunu yaşayan kadınların gerekli araştırmaları yaptıktan sonra modern tedavi yöntemlerinin uygulandığı hekimlere ulaşması ve gereken tedavileri yaptırması sosyal hayata uyum sağlamaları için oldukça gerekli bir durum.”

Basit önlemlerle korunmak mümkün

Op. Dr. Gökmen İyigün, kadınların bazı basit önlemler alarak idrar kaçırma şikayetlerinden korunabileceklerini de anlattı:

“İdrar kaçıran kadınlar üç, dört saatte bir tuvalete gitmeli, idrar ve dışkılama geciktirilmemeli ve yaparken zorlanmamalıdır.

Zorlayıcı doğumlardan kaçınılmalı, idrar ve dışkı sorunlarına yol açan hastalıklar ertelemeden tedavi ettirilmelidir.

Pelvik taban kas egzersizleri yaşam boyu uygulanmalı, gebelik sırasında idrar ve dışkı problemleri olmuşsa bu gebelik dikkatle izlenip doğum sonrası yakın takibe alınmalı.

Özellikle yaşlanmaya bağlı hareketsizlik, kronik öksürük, kronik kabızlık, zihinsel sorunlar ve kalça kırıklı hareketsiz hastaların yakından izlenmesi de idrar kaçırma şikayetlerinin önüne geçmektedir.”

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

İdrar kaçırma şikayeti varsa Dışkı kaçırma şikayeti varsa Sık idrara gitme varsa (günde 8-10 kereden daha fazla) İdrarını tam boşaltamama hissi varsa Cinsel ilişkide rahatsızlık varsa Vajinal yanma, ağrı, kaşıntı,akıntı

Kategori : SAĞLIK