Hackerlardan yeni yöntemler

Hackerlardan yeni yöntemler
Bilgisayar uzmanları 2006'dan endişeli. Hackerlar kullanıcılardan para sızdırmak için arayış içinde.Abone ol

Bilgisayar güvenliği uzmanları, 2006'nın yeni güvenlik endişelerini beraberinde getirdiğini  belirterek, bilgisayar korsanlarının yeni hedeflere yönelecekleri
uyarısında bulundular.

2005'te bilgisayar güvenliği firmalarının yeni virüs, spyware ve diğer kötü niyetli programlara karşı aldıkları önlemlerin ardından, teknoloji suçlularının, bilgisayar kullanıcılarının paralarını elde etmek için yeni yollar arayacaklarına işaret eden uzmanlar, 2006'nın ilk üç haftasında 40'dan fazla Windows virüsünün görüldüğünü, bunların bazılarının yüzlerce değişik biçiminin bulunduğunu belirtti oyun yazılım ler.

-E-TİCARET ARTTIKÇA, TEHDİT ARTACAK-

Qualys güvenlik tarama şirketinin kurucusu ve başkanı Philippe Courtot,  internetteki ticaret hacmi arttıkça, siber suçluların iştahının da arttığına dikkat çekerek, bu konudaki tehditlerin geleceği cephelerin de çoğalacağını kaydetti.

Uzmanlar, 2006'da şimdiye dek sanal suç alanında pek fazla sabıkası olmayan, hatta sicili temiz ülkelerden bile saldırılar beklediklerini belirterek, sanal suçluların bu yıl yeni teknolojileri daha fazla kullanmalarını ve aralarında daha fazla işbirliği yapmalarını beklediklerini söylediler.

-PHİSHİNG UYARISI-

FaceTime Security şirketinden Chris Boyd, özellikle Ortadoğu'daki  hacker gruplarının büyük siber saldırılara hazırlandıkları yönünde işaretler bulunduğunu belirterek, yaptıkları incelemeler sonucu bu grupların özellikle çok gelişmiş ''phishing'' (gizli bilgileri çalmak  için kullanılan popüler online dolandırıcılık yöntemi) saldırılarına  göz diktikleri uyarısında bulundu.

-İNDİRİRKEN DİKKAT-

Network Box güvenlik şirketinin teknik direktörü Simon Heron da,  virüs ve spyware yazan kötü niyetli kişilerin, kullanıcıların  PC'lerine sızmak için yeni yollar arayışında olduklarına dikkat çekerek, özellikle müzik ve video dosyalarını indirirken virüs ve trojan tehdidi karşısında temkinli olmak gerektiğini kaydetti.

Çok az insanın medya dosyalarının virüs, spyware ve diğer trojan programlarını barındırdığını bildiğini belirten Heron, ''Müzik ve videoya ilginin artışıyla birlikte, download sayısı da büyük artış gösteriyor. Ama birçok insan bunun sadece müzik veya video olduğunu düşünüyor'' uyarısında bulundu.

Bilgisayar uzmanları, IBM'in bu konuda topladığı verilere işaret ederek, 2004'te her 943 e-postadan birinin ''phish'' olduğunu, bu rakamın 2005'te 304 elektronik postadan birine yükseldiğini vurguladılar.

Uzmanlar, virüs bulaşan bir bilgisayarın tamirinin de masraflı olacağını belirterek, kullanıcılara 2006'da bilgisayarlarını virüs ve diğer tehlikelere karşı açık tutmamaları ve gerekli önlemleri almaları uyarısında bulundular.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ