Yangın söndürmede başarılıyız!

Yangın söndürmede başarılıyız!
Bakan Pepe, Datça'da yanan ormanlık alanda incelemelerde bulundu. Neler söyledi?Abone ol

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Muğla'nın Datça İlçesi'nde Aktur mevkiinde geçtiğimiz günlerde çıkan yangında kül olan yaklaşık 200 hektarlık alanda incelemelerde bulundu.

HAVADAN İNCELEDİ

Yangın alanında helikopterle incelemelerde bulunan Bakan Pepe ve beraberindekileri, daha sonra geldikleri Aktur Tatil Kampı'nda Muğla liposuction Valisi Mustafa Temel Koçaklar karşıladı. Tatil kampının restoran bölümünde yanan sahalarda başlatılacak olan ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi aldı. Pepe, "Orman yangınları kimi zaman dikkatsizlik kimi zaman ise kasıt sonucu çıkıyor. Bu yıl 6 bin hektarlık ormanlık alan kaybettik. Bu yıl 370 bin hektarlık alanı ağaçlandıracağız" dedi.

93 ŞEHİDİMİZ VAR

Bugüne kadar orman yangınlarında 93 şehit verildiğini söyleyen Bakan Pepe, "Bu yıl çıkan yangınlarda tek sevindirici taraf herhangi bir can kaybının olmaması. Bu işin sevdasını taşıyan herkese teşekkür ediyorum. Yangın alanlarında onlarca yerleşim yeri vardı. Hepsine zamanında müdahale ettik. Bırakın insanın canını, damına, samanına bile bir zarar gelmedi" diye konuştu.
EN BAŞARILI ÜLKE BİZİZ

Türkiye'nin orman yangınlarını söndürmede çok başarılı olduğunu belirten Bakan Pepe, "Bu işi için helikopter lazım, uçak lazım ama her şeyden önemlisi yürek lazım. Yüreğiyle çalışan personelime teşekkür ediyorum. Akdeniz çanağında bulunan ve bizimle aynı iklim şartlarını paylaşan ülkeler içinde orman yangınlarıyla mücadelede en başarılı ülke biziz. Örneğin İspanya ile Türkiye hemen hemen aynı oranda ormanlık alana sahip. Bu yıl İspanya 160 bin hektar orman kaybetti biz ise 6 bin hektar" şeklinde konuştu.Kategori : GÜNCEL