Bushun ağzı kulaklarında!

Bushun ağzı kulaklarında!
El Kaide'nin bir numaralı ismi Ebu Musab Zarkavi'nin öldürülmesine ilişkin açıklamalar sürüyor.Abone ol

ABD Başkanı Bush ve müttefikleri Zarkavi'nin öldürülmesi ile birlikte terörle mücadelede büyük bir adım atıldığını ifade etti. Bush, "Terör ağının başını çeken şeytana karşı büyük bir darbe vuruldu" dedi.

Terörle mücadele çalışmaları çerçevesinde, ABD askerleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucu öldürülen El Kaide lideri Ebu Musab Zarkavi'nin ölümü müttefikler tarafından 'büyük bir adım' olarak nitelendirildi. ABD Başkanı Bush doğal gıda markaları olaya ilişkin olarak, "Terör ağının başını çeken şeytana karşı büyük bir darbe vuruldu" ifadesini kullanırken, ileride yaşanacak olaylara karşı da tedbirli olunması gerektiğine dikkat çekti.

Bush, Zarkavi'nin 'mezarının bile' tehdit unsuru olduğunu söyledi. Beyaz Saray'dan, Downing Street'e ve savaşta yer alan diğer müttefiklere kadar herkes, haklı mücadelede zafer kazanıldığını dile getirdi. Bush, "Zarkavi kendi sonuna kavuştu ve bu şiddet adamı bir daha katil olamayacak" ifadesini kullanarak, "Zarkavi'nin öldürülmesi El Kaide'ye indirilen ağır bir darbedir. Kazanılan bu zafer, küresel anlamda gerçekleştirilen terörle mücadelenin haklı bir sonucudur. Bu sayede Irak için bir fırsat doğmuştur" diye konuştu. İngiltere Başbakanı Tony Blair ise, "Biliyoruz ki öldürmeye devam edecekler ve yine biliyoruz ki çok sayıdalar. Fakat onların da bilmesi gereken bir şey var. Bizim kararımız onların tamamını yok etmek" şeklinde konuştu.

Öte yandan Zarkavi'nin ölümüne ilişkin olarak diğer müttefiklerin yaptığı açıklamalar ise şu şekilde:

"Avusturya Başbakanı John Howard: "Irak'taki halk için müthiş bir haber. Onlar Zarkavi'nin ölümcül tavırlarının gerçek kurbanlarıydı." Japonya: "Umuyoruz ki Zarkavi'nin ölümü, ülkedeki istikrarın sağlanmasına yardımcı olur." Pakistan: "Terörle mücadelede anlamlı bir adım." Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai: "Zarkavi'nin ölümü dünyadaki terör olaylarını bitirmeyecektir ancak teröre karşı ciddi bir tehdittir." BM Genel Sekreteri Kofi Annan: "Zarkavi'nin ölümünün şiddeti durdurmayacağını biliyorum, ancak uzun yıllardır Iraklılara zarar veren bu tehlikeli adam artık işlerini sürdüremeyecek.""Kategori : DÜNYA