Gürcülere büyük baskı

Gürcülere büyük baskı
Gürcistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya yönetiminden Gürcüler'e baskıAbone ol

Gürcistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya yönetimi, Abhazya'nın Gali ilçesinde yaşayan Gürcülere, Gürcistan vatandaşlığından vazgeçip, Abhazya vatandaşlığına geçmelerini dayatıyor.

Ayrılıkçı yönetimin İçişleri Bakanı Vladimir Haydukov tarafından yapılan açı online market alışverişi klamaya göre, Gali İlçesi'nde yaşayan Gürcüler, Abhazya vatandaşlığıyla beraber Rusya Federasyonu pasaportlarını da alacaklar. Gali İlçesi'nde yaşayanların tamamını Gürcüler oluştururken, okullarında Gürcüce eğitim ve Gürcistan tarihi okutulması yasak ve Gürcü gençler zorla Abhaz ordusuna alınmakta. Gürcistan ile Abhazya arasında 1992-1993 yılları arasında cereyan eden savaş sonucu, 250 bin Gürcü Abhazya'dan sürüldü.

Abhaz ayrılıkçılar, çoğunluğu Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e sığınan Gürcü göçmenlerin Abhazya'ya geri dönüşünü yasaklayıp, 1999 yılında düzenlenen sözde halkoylaması ile bağımsızlığını ilan etmişti. Tanınmayan devlet olan Abhazya, Gürcistan'ın diğer ayrılıkçı bölgesi olan Güney Osetya ile sıkı işbirliği içinde.

Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya'da görev yapan Rusya Barış Gücü birliklerini ayrılığı desteklemekle suçlayarak, Rusya'nın Gürcistan'daki sorunlu bölgeleri siyası baskı aracı olarak kullandığını ileri sürmekte. Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'ya Rus vatandaşlığına geçiş hakkını tanımasının ardından, Abhaz ve Osetler'in tamamına yakını Rusya vatandaşlığına geçmişti.Kategori : DÜNYA