Şeker hastalarına spreyli insülin

  • Ana Sayfa
  • Şeker hastalarına spreyli insülin
Şeker hastalarına spreyli insülin
Nefes yoluyla alınacak 'Exubera' adlı sprey insülinin Mayıs ayında piyasaya sunulması hedefleniyor.Abone ol

Nefes yoluyla alınacak 'Exubera' adlı sprey insülinin İngiltere'de önümüzdeki mayıs ayında piyasaya sunulması hedefleniyor.

Her gün enjeksiyon yöntemiyle insülin alan şeker hastaları böylece acı çekmeden vücutlarının insülin ihtiyacını k karadut özü arşılayabilecek. Ancak tüm şeker hastalarının bu yöntemden yararlanması mümkün olamayacak.

Çünkü uzmanlar, spreyin bazı hastaların alması gereken insülin miktarını karşılayamayabileceğini belirtiyor.

Şu ana kadar yapılan deneyler, her yemek öncesinde insülin iğnesi olan şeker hastalarının kan şekeri seviyesinin, sprey insülin Exubera'yla düzene girdiğini gösterdi.

Ancak, sprey insülinin daha uzun süreli etki gösteren iğnelerin yerini tutamayacağı ifade ediliyor. Buna örnek olarak günde bir ya da iki kez insülin iğnesi olan şeker hastaları gösteriliyor.

1920'den bu yana sürdürülen diyabet tedavi araştırmalarında, ilk kez enjeksiyonsuz bir yöntem benimsendi.

Pek çok şeker hastası da Exubera'yı, 'insülinin keşfinden bu yana atılmış en önemli adım' olarak niteliyor. Zira sprey şeklindeki insülin birçok hastanının hayatını kolaylaştıracak.

Veriler dünyada 225 milyon, Türkiye'de 5 milyon şeker hastasının olduğunu gösteriyor. 2025 yılında bu sayının dünyada 300, Türkiye'de ise 8 milyona ulaşacağı öngörülüyor.Kategori : SAĞLIK