Adapazarında deprem tatbikatı

Adapazarında deprem tatbikatı
Adapazarı'nda 7.4 şiddetinde meydana gelebilecek bir depremde, Afet Acil Yardımın denenmesi için tatbikat yapıldı.Abone ol

Adapazarı'nda 7.4 şiddetinde meydana gelebilecek bir depremde, Afet Acil Yardım Planı uygulamasının denenmesi amacıyla bir tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikat, Yeditepe Üniversitesi Arama Kurtarma Kulübü (YÜDAK) ve Adapazarı İtfaiye Müdürlüğü'nün ortak çalışmasıyla yapıldı.

İtfaiye vajinismus tedavisi müdürlüğündeki tatbikatta, senaryo gereği Adapazarı'nda meydana gelen 7.4 şiddetindeki deprem sonrası yetersiz kalan itfaiye ekipleri İstanbul'da bulunan YÜDAK ile telefon bağlantısı kurarak yardım çağrısında bulundu. Yardım çağrısı üzerine harekete geçen 25 kişilik YÜDAK ekibi, 2 saat sonra deprem bölgesine ulaştı.

Senaryoya göre, deprem bölgesine ulaşan YÜDAK ekiplerİ, enkazdaki yangını söndürme çalışmasının ardından enkaz altında kalan 2 yaralıya ulaşarak beton yığınlarının altından çıkardı. Tatbikatta sivil savunma ve itfaiye ekipleri de YÜDAK ekibine yardımcı oldu.

YÜDAK Grubu Koordinatörü Vahap Algan, tatbikat sonrasında yaptığı açıklamada, aldıkları afet eğitimini başarılı bir biçimde uyguladıklarını belirterek, 150 kişilik bir doğal afet ekiplerinin bulunduğunu kaydetti.

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mehmet Ergelen de kurtarma ekipleriyle diğer kurtarma birliklerinin entegre olmasının güzel bir olay olduğunu belirterek, profesyonel eğitiminden geçen YÜDAK üyelerinin 3 gün boyunca aldıkları eğitimi burada sergileyeceklerini söyledi.

3 gün sürecek tatbikatta kurtarma ekipleri, enkazdan yaralı kurtarma ve yangınlara müdahale konusunda aldıkları eğitimi uygulamalı olarak sergileyecek.Kategori : GÜNCEL