Kadir Hasın son mektubu

Kadir Hasın son mektubu
Kadir Has'ın ölümünden 10 gün önce Bursa Valisine yazdığı mektup duygu yüklü satırlarla doluydu.Abone ol

İş dünyasının duayenlerinden Kadin Has, "Vatan Borcu Ödüyorum" adlı kitabının yeni baskısıyla birlikte Bursa Valisi Canpolat’a gönderdiği mektupta, hayır işleriyle dolu ömrünün adeta kısa bir özetini sunuyor.

Mektubunda, sosyal hayatta yaşanan olayların, çoğu zaman aldatmak güzel atasözleri veya vecizelerle değerlendirildiğini belirten Has, "İşte böyle güzel sözlerden birinde deniliyor ki; hayat, beşik ile mezar arasındaki bir sınav sürecidir. 1921 yılından bu yana, o sınavdan geçtim, geliyorum" diyor.

Kadir Has, kitabının ilgiyle karşılandığına değindiği mektubunda, duygu ve düşüncelerini şöyle aktarıyor: "86 yılı geride bıraktık. Ama hayatı yaşam süresi ile değerlendirmek istemiyorum. Bence, onu nasıl değerlendirdiğiniz önemli. Her insan, ayrı bir dünyadır. O dünyaların içine girebilmek, genellikle anıları okumakla veya dinlemekle mümkün olabiliyor.

İşte ben de bu düşünce ile anılarımı, sizlerle paylaşmak için 2002 yılında kitaplaştırarak hayata geçirmiştim. Aradan 4 yıl geçti. Bu zaman içerisinde, yaşantımda da önemli gelişmeler oldu. Anılarımın yer aldığı ’Vatan Borcu Ödüyorum’ isimli kitabım, ilgiyle karşılandı, büyük beğeni gördü. Bu, beni, hem gururlandırdı hem de cesaretlendirdi. Şimdi, son 4 yılın olaylarını da ilave ettiğim ’Vatan Borcu Ödüyorum’ isimli kitabımın yeni baskısını sizlere sunarken, diyorum ki; başkalarının yaşamından ders almasını bilenlere ne mutlu..."Kategori : GÜNCEL