Bu dava çok konuşulacak!

Bu dava çok konuşulacak!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YÖK Başkanı Teziç ve 77 ünv. rektörü için soruşturma izni istedi...Abone olAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ve 77 üniversite rektörü hakkında Rektör Yücel Aşkın'ın yargı sürecinde yaptıkları açıklamalar nedeniyle soruşturma izni istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın tutuklanması sürecinde yapılan açıklamalar nedeniyle başlattığı incelemenin bir bölümünü tamamladı.

Başsavcılık, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ve 77 üniversite rektörü hakkında yargıyı etkilemek suçundan soruşturma yapabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla YÖK'ten soruşturma izni istedi.

Ankara Başsavcılığı, Aşkın'la ilgili a kişisel bakım ürünleri çıklama yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

Başsavcılığın aynı açıklamalar nedeniyle TÜSİAD üyesi Mustafa Koç hakkında başlattığı inceleme ise sürüyor.

Aşkın davasına ilişkin eleştirel açıklamalar:

YÖK:
YÖK Başkanı Teziç, Rektör Yücel Aşkın'ın 14 ekimde tutuklanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, Aşkın'ın tutuklanmasının büyük bir infiale neden olduğunu belirterek, sonuna kadar Aşkın'ın arkasında olacaklarını söylemişti.

Aşkın'ın tutuklanmasının ardında bir komplo olduğuna dair şüpheler bulunduğuna da işaret eden Teziç, "çünkü bu olaylar hukuki zemine dayanmıyor" demişti.

Bu olayın kovuşturulması yetkisinin YÖK'te olduğuna dikkat çeken Teziç, "Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dosyayı, aynı savcılığın 2002 yılında yapmış olduğu gibi görevsizlik kararı alarak, görevli ve yetkili olan YÖK'e göndermesi gerekmektedir" açıklamasında bulundu.

Teziç, YÖK ile hükümeti karşı karşıya getiren Rektör Aşkın davasıyla ilgili olarak son açıklamayı 15 aralıkta yapmıştı.

YÖK Başkanı, “yargının siyasallaşması endişesinin ülkemiz için çok vahim sonuçlar doğurabileceğini bir kez daha vurgulamak isteriz” ifadesini kullanmıştı.

TÜSİAD:
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç ise, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a yapılan muameleyi ve uzun gözaltı süresini onaylamanın mümkün olmadığını söylemişti.

Aşkın davası

İspanyol Expansion şirketine 1998 yılında ihale edilen tıbbi cihaz alımıyla ilgili usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle 5 nisan 2005 tarihinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, Aşkın'ın 14 temmuz 2005 tarihinde YYÜ Yerleşkesindeki konutu ve çalışma odaları aranmıştı.

Aramanın yapıldığı dönemde yurt dışında bulunan Yücel Aşkın, ülkeye döndükten sonra 14 ekim 2005 tarihinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verdikten sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

14 aralıkta görülen ilk davada Aşkın'ın tutukluluk halinin devamına, 29 aralıkta görülen ikinci davada ise tahliyesine karar verilmişti.

Mahkeme Aşkın'ın tutuksuz yargılanma kararını, delillerin çoğunun toplandığını belirterek vermişti.

Kategori : GÜNCEL