Mossad, Münichi beğenmedi!

Mossad, Münichi beğenmedi!
Steven Spielberg’in ‘Munich’ adlı filmi, iki tarafı da tatmin etmedi. Mossad ajanları filmi beğenmedi.Abone ol

Steven Spielberg’in ‘Munich’ adlı filmi, İsrail’de özel bir gösterimle tanıtıldı. Film, 1972 Münih Olimpiyatları’nda İsrailli atletleri öldüren Filistinlilerin, MOSSAD ajanlarınca bulunup öldürülmesini anlatıyor. Eski MOSSAD ajanları, filme tepkili.

Toplama kamplarında Yahudilerin yaşadığı sıkıntıları anlatan “Schindl türkiye'de diş implantları er’in Listesi” filmi ile İsrail’de takdir toplayan ünlü yönetmen Steven Spielberg son filmi “Munich”le farklı tepkiler aldı.

Spielberg’in son filmi 1972 Münih Olimpiyatları’nda 11 İsrailli atletin Filistinli militanlarca öldürülmesinin ardından yaşananları anlatıyor. Filmde bir grup MOSSAD ajanının, eylemi düzenleyen Filistinlileri tek tek bulup nasıl öldürdükleri beyaz perdeye yansıtılıyor. Filmin künyesinde gerçek olaylardan ilham alınarak hazırlandığı belirtiliyor. Ancak İsrail’deki özel gösterimde filmi ilk kez izleyenler arasında bulunan eski MOSSAD ajanları aynı görüşte değil. “MOSSAD bu şekilde çalışmaz. MOSSAD çalışanları böyle değildir ve operasyonları da böyle yürütmez. Tamamen kurmaca bir film ve gerçek yaşamla hiç ilgisi yok..” Eski MOSSAD ajanları, filme konu olan operasyonun yeni terör saldırılarını önlemek için yapıldığını ancak filmde bunun bambaşka yansıtıldığını savunuyor. “Tabi sayın Spielberg istediğini yapabilir ama olaylar böyle gelişmedi. Ama Spielberg filmi olduğu için şimdi milyonlarca kişi bu filmi izleyecek ve herkes Münih trajedisini filmde aktarıldığı gibi hatırlayacak. Bu büyük bir utanç.” Ancak filmde operasyonlara katılan MOSSAD ajanlarının büyük iç hesaplaşmalar yaşadığı ve düzenledikleri operasyonlar hakkındaki şüphelerini dile getirdikleri de görülüyor.Kategori : MAGAZİN